Valt het jou ook op, dat veel grote keuzes in het leven niet erg bewust, of zelfs onbewust worden gemaakt?
Hoe vaak hoor je: ‘deze baan kwam op mijn pad’, of ‘het liep gewoon zo, ik heb er weinig in gestuurd’. Maak je dan zelf de keuze of wordt de keuze voor jou gemaakt?
Keuzes maken is een interessant onderwerp. Het is een centraal thema in mijn praktijk voor executive coaching. Waar laat je je door leiden als je een keuze gaat maken? Kom je uitstelgedrag en vermijding tegen of creëer je allerlei beren op de weg? In het maken van keuzes kun je oude patronen tegenkomen die je onbewust leiden in je gedrag.
Hoe kun je je keuzes beter vormgeven? Hoe kun anders beslissingen gaan nemen? Meer bewust? Meer doordacht, zodat je achter je keuze kan staan en deze goed voelt.
In deze blog deel ik graag 3 manieren om een keuzeproces beter in kaart te brengen en om je keuzeproces te verbeteren. Er zijn er zeker nog veel meer.

In een coaching sessie met mij ga ik eerst met je divergeren. Dat wil zeggen we gaan in de breedte onderzoeken waar het onderwerp van keuze mee te maken heeft. Als het ware gaan we de keuze creeeren, onderzoeken, brainstormen. Vervolgens ga je convergeren; focus aanbrengen, wegstrepen, vernauwen. Dit leidt uiteindelijk tot een goed doordachte keuze. Een keuze die goed voelt.
Wil je eerst zelf aan de slag? Hieronder 3 manieren om beter keuzes te maken. Of gebruik een combinatie van deze 3 wijzen.
Keuzes maken vanuit ratio
Rationeel denken leren we op school. We vertrouwen in keuzes maken veel op de ratio. Je maakt lijstjes met voors en tegens. Je streept dingen tegen elkaar weg en je bedenkt verschillende scenario’s.
Dat zie ik veel gebeuren in de sessies als coach. Vraagstukken zijn vaak al te lijf gegaan met de ratio. Je blijft vaak in cirkels draaien en je komt er niet uit door erover na te denken.
Een nadeel van puur rationele keuzes is ook dat je voorbijgaat aan het feit dat de beslissing ‘dat goed moet voelen’. Dan is het handig om het onderzoek ook met hart en lijf te benaderen. Dit leren we niet op school.
Door te veel te vertrouwen op de ratio, ga je vaak onbewust mee wat de omgeving belangrijk vindt of hoe de waan van de dag is. Het kan dan zijn dat je je mee laat slepen in beslissingen die uiteindelijk op de lange termijn niet bij je passen. Dan kan het zijn dat je ineens, bám, op dat punt zit wat ik noem ‘de verkeerde film’.
Aanvullend kan zijn om de keuze ook aan te vliegen vanuit een andere invalshoek. Bijvoorbeeld het lijf.
Keuzes maken vanuit je lijf
Vaak weet je lijf al eerder wat goed is voor je, dan je hoofd, zoals psychiater Bessel van de Kolk in zijn boek schrijft ‘The body keeps the score’.
Bij het maken van keuzes kun je ook aan jezelf onderstaande vragen stellen. Met je ogen dicht. Of je vraagt of iemand anders de vragen wil oplezen voor jou. Let daarbij op wat je lijf antwoordt: het geeft vaak een heel helder ‘ja’ of ‘nee’. Zo doe je het:
- Ga even rustig zitten, sluit je ogen en focus een paar minuten op je ademhaling.
- Stel jezelf dan de vraag: ‘Hoe zou het voelen als ik dit wél deed?’.
- Let op de sensaties in je lijf. Voel je een sterk prettig gevoel, of juist een onprettig gevoel. Vraag daarna: ‘Hoe zou het voelen als ik het niet deed?’.
- Let weer op de feedback van je lijf.
Keuzes maken op basis van het verleden
Vraag jij je weleens af wat werkelijk bij je past? Wat een volgende stap kan zijn om meer voldoening in je werk en leven te krijgen? Hoe kom je hierachter?
Op de een of andere manier moet ik telkens denken aan deze speech van Steve Jobs. Buiten dat het een geweldig geschreven speech is, gaat het ook over voldoening en inspiratie vinden. Vaak hebben we al keuzes gemaakt in het verleden die iets zeggen over ons pad. Door terug te kijken naar het verleden, kun je leren door de verbanden te zien ‘connecting the dots’ zoals Steve Jobs dat noemt.
Hiervoor heb ik een hand-out met daarop een oefening die je zelf kan doen.
Wil je in een sessie meer zicht krijgen op een juiste keuze voor jou? Ik maak een interventie voor je op maat.